A A A K K K
людям із порушенням зору
Комунальне некомерційне підприємство "Жмеринська центральна районна лікарня" Жмеринської міської ради

Історія лікарні

Складна і героїчна історія Жмеринської ЦРЛ

Основною метою діяльності КНП «Жмеринська ЦРЛ» є надання населенню міста і району згідно з вимогами відповідних нормативно-правових актів, медичних послуг другого рівня надання медичної допомоги, спрямованих на збереження, поліпшення та відновлення здоров'я населення.

Жмеринська центральна районна лікарня має складну і героїчну історію. Першою лікувальною установою на Жмеринщині була лікарня Браїлівського цукрового заводу, яка збудована в 1892 році. У цьому ж 1892 році на роботу в лікарню прибув випускник медичного факультету Казанського університету лікар Зарінський Михайло Платонович, який 1 липня провів першу акушерсько-гінекологічну операцію в Жмеринському районі. Операція пройшла успішно, хвора виписалась з одужанням.

Операцію було проведено у пристосованому лікарем сільському будинку. У Браїлівській лікарні заводу було виділено лише 2 акушерських ліжка.

Погодні умови і бездоріжжя часто унеможливлювали добратися хворим до Кам'янець-Подільська весною і восени. Нецентральне розміщення губернського міста Кам'янця, де лікарня налічувала 300 ліжок, не могли обслуговувати порівняно невеликий район Кам'янецького і Ушицького повітів.

Враховуючи вищевикладене і велику необхідність в наданні акушерсько-гінекологічної допомоги жителям району та наявність висококваліфікованих фахівців, Кам'янець-Подільське губернське земство в 1896 році розпочало будівництво в Жмеринці губернської гінекологічної лікарні. Будівництво очолював Зарінський Михайло Платонович.

  • 1905 року лікарня була відкрита. При відкритті лікарні мала назву «Загально-губернаторська гінекологічна лікарня», в якій було розгорнуто 35 стаціонарних ліжок.
  • У 1906 році місце другого лікаря в лікарні отримав Руссєв Василь Степанович. З його приходом операційна діяльність в лікарні значно пожвавилась, проводились складні операції з успішним закінченням.
  • 1910 року на території, де була розміщена губернаторська гінекологічна лікарня, Вінницьке повітове земство побудувало дільничну земську лікарню на 25 ліжок за рахунок коштів і на землі графині Вікторії Олександрівни де Шуазель-Гуф'є. Лікарню було облаштовано згідно вимог того часу. Одночасно зі стаціонарним корпусом лікарні був побудований операційний блок для черевних операцій, підсобні приміщення для господарських служб та квартира для лікаря.
  • Завідував лікарнею з часу її відкриття і до 1935 року дуже популярний серед населення Жмеринки та навколишніх районів лікар Царюк Макар Якимович.
  • Через збільшення інфекційних захворювань в 1912 році Вінницьке земство побудувало на території лікарні окрему будівлю для інфекційних хворих на 15 ліжок. Відділення окремого персоналу не мало, а обслуговувалось штатом дільничної лікарні.
  • 1914 року в Жмеринці та районі (с. Северинівка) виникли випадки захворювань холерою. Ця обставина змусила Вінницьке земство побудувати на території лікарні барак на 40 ліжок для госпіталізації хворих холерою. Згодом сюди госпіталізували хворих висипним та поворотним тифами.
  • Таким чином, на території сьогоднішньої Жмеринської ЦРЛ функціонувало 2 земські лікарні — загально-губернська гінекологічна на 35 ліжок та земська дільнична на 50 ліжок.
  • 1919 року обидві земські лікарні об’єднуються, і утворюється радянська лікарня («совбольница», як її називають і до тепер старожили) на 80 ліжок. Головним лікарем об'єднаної лікарні призначається Царюк М. А., а Зарінський М. П. залишився завідуючим акушерсько-гінекологічним відділенням.

За вагомі успіхи в 1924 році головний лікар Царюк М.А. був нагороджений значком «Відмінник охорони здоров’я».

 

У подальшому лікарня носила назву «міжрайонна», «районна» і «центральна районна» в наш час. Під час Великої Вітчизняної війни багато лікарів та медичних сестер лікарні були призвані в медико-санітарні частини діючої армії.

  • У березні 1943 року Жмеринська міжрайонна лікарня включається до складу медико-санітарного батальйону 151 Жмеринської дивізії. А в подальшому на базі лікарні був розгорнутий польовий пересувний госпіталь.

Починаючи з 35 ліжок лікарня була розширена до 515 ліжок в 1991 році з 16 профілів.

  • У грудні 2005 року колектив лікарні, громадськість міста і району відзначили 100 –річчя з дня заснування лікарні. Це було велике свято, в якому взяли участь представники лікувально-профілактичних закладів області, керівництво управління охорони здоров’я та курортів Вінницької облдержадміністрації.
  • На виконання Закону України від 07.07.2011 р. № 3612-17 «Про порядок проведення реформування системи охорони здоров’я у Вінницькій, Дніпропетровській, Донецькій областях та місті Києві» та з метою впровадження сімейної медицини у Жмеринському районі, 2011 року утворено Жмеринський медичний центр первинної медико-санітарної допомоги.

Лікарі загальної практики-сімейної медицини, що працювали у районній лікарні, перейшли на роботу у Центр сімейної медицини.

  • 8 жовтня 2010 року Комітетом Верховної Ради України з питань охорони здоров’я та Національною академією медичних наук України, Жмеринська центральна районна лікарня  визнана лауреатом загальнонаціонального проекту «Флагмани сучасної медицини» за вагомий внесок у розвиток іміджу здоров’я України. При цьому лікарня нагороджена Дипломом та кришталевою статуеткою і занесена в Почесну книгу «Флагмани сучасної медицини України».
  • 2019 року розпочато інформатизацію лікарні. Всі лікарі зареєстровані в Електронній системі здоров’я E-health. З 2021 року медичні працівники лікарні працюють у Медичній інформаційній системі «Аскеп.нет».
  • 2020 року Розпорядженням Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку опорних закладів охорони здоров’я у госпітальних округах на період до 2023 року», КНП «Жмеринська ЦРЛ» віднесено до опорних закладів охорони здоров’я  Вінниччині.
  • Головним викликом 2020/21років для медичної спільноти стала боротьба з пандемією COVID-19. Міністерство охорони здоров’я України наприкінці березня 2020 року визначило 10 лікарень для Вінницької області, що мають спеціалізовано приймати пацієнтів хворих на коронавірус, у це число ввійшла і Жмеринська ЦРЛ.
  • З 2021 року КНП «Жмеринська ЦРЛ» укладає договори з Національною службою здоров’я України  про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій.
  • 2023 року укладено договорів з НСЗУ за 18 пакетами.

Натепер КНП "Жмеринська центральна районна лікарня" є багатопрофільною лікувально-профілактичною установою першої акредитаційної категорії.

 

 

 

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень